Atrakcje

Mierzeja Wiślana zwana często Bursztynowym Wybrzeżem jest jednym z najpopularniejszych regionów wypoczynkowych nie tylko na Pomorzu, ale też w całym kraju. Takie miejscowości jak Krynica Morska, Kąty Rybackie czy Stegna latem przeżywają oblężenie turystów spragnionych słońca, kąpieli morskich i… bursztynu. Ciekawostką jest, że Krynica i okolice należą do najbardziej nasłonecznionych miejsc w naszym kraju.

Przyjęło się potocznie, że początek Mierzei Wiślnej znajduje się na wysokości miejscowości Mikoszewo, leżącej przy samym ujściu Śmiałej Wisły, po jej prawej stronie. Jednak faktycznie rozpoczyna się ona między Sopotem a Gdańskiem i ciągnie się piaszczystym wałem aż do Baltiyska leżącego już na terenie Federacji Rosyjskiej.
Interesujący nas fragment to odcinek od Mikoszewa do Piasków. Jej wschodnia część oddziela wody Zatoki Gdańskiej od Zalewu Wiślanego. Akwen ten jest kluczowym elementem wpływającym na atrakcyjność turystyczną tego regionu oraz jego unikalny krajobraz. Doskonale nadaje się do uprawiania turystyki wodnej, czemu sprzyja dobrze rozwinięta infrastruktura żeglarska i windsurfingowa. Natomiast połączenie drogami wodnymi z Wisłą i Żuławami czyni z tego terenu wyjątkowy w skali Europy pod względem potencjału dla śródlądowej turystyki wodnej (Pętla Żuławska).

Od strony Zatoki Gdańskiej rozciągają się piękne i szerokie plaże, zaliczane do najlepszych w tej części Europy. Plaże Mierzei Wiślanej słyną też z bursztynu, który od wieków jest produktem utożsamianym z tym miejscem. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się wycieczka koleją wąskotorową. Atrakcja, która z powodzeniem może aspirować do miana markowego produktu turystycznego Mierzei Wiślanej.

Najważniejszą miejscowością na Mierzei jest Krynica Morska – licząca nieco ponad 1300 stałych mieszkańców. To najmniejsze miasto w Polsce. Nie umniejsza to jednak jej pozycji na turystycznej mapie Pomorza. Bez wątpienia należy do najatrakcyjniejszych kąpielisk na polskim wybrzeżu. Zupełnie inny charakter ma wieś Piaski, stanowiąca ostatnią miejscowość na polskiej części mierzei. To miejsce dla tych turystów, którzy preferują wypoczynek w spokoju. Na zachód od Krynicy położone są niewielkie miejscowości wypoczynkowe: Przebrno, Skowronki i Kąty Rybackie. W lesie w okolicy Przebrna warto odszukać kamienne słupki graniczne, które w okresie międzywojennym wskazywały granicę między Wolnym Miastem Gdańskiem a Niemcami. Natomiast w Kątach Rybackich atrakcją przyrodniczą jest rezerwat kormoranów stanowiący największą ostaję tych ptaków w Europie.
Drugą, równie ważną miejscowością po Krynicy jest Stegna. Wieś o typowo letniskowym charakterze posiada liczne ośrodki wypoczynkowe oraz dobrą infrastrukturę wypoczynkową nad morzem. Sąsiednie Sztutowo to z kolei dobra alternatywa dla przepełnionej wczasowiczami Stegny. Turyści coraz chętniej tu wypoczywają ceniąc sobie spokój oraz szeroką i czystą plażę. Sztutowo znane jest jednak przede wszystkim z pozostałego tu z czasów II wojny światowej hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, dziś obiektu muzealnego.
W zachodniej części Mierzei położone są Junoszyno, Jantar oraz Mikoszewo. Tutejsze plaże słyną z licznie występującego bursztynu, dlatego też w Jantarze odbywają się corocznie finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Mierzeja daje nieograniczone zasoby wypoczynku. Oprócz, pięknych plaż, oferuje niezwykłe walory przyrodnicze, doskonałe warunki do uprawiania turystyki wodnej, konnej i rowerowej, nawet miłośnicy zabytków znajdą coś dla siebie.


Przekop Mierzei Wiślanej

 

Kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej – realizowany projekt połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski, mający na celu skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyk. Kanał skróci dotychczasową drogę przez Cieśninę Piławską (przez terytorium Rosji) na Morze Bałtyckie o ok. 100 km. Powstaje na obszarze Skowronek w województwie pomorskim.

 


Żuławska Kolej Dojazdowa

 

Historia kolejki wąskotorowej na Historia kolejki wąskotorowej na Żuławach sięga końca XIX wieku, kiedy poprowadzono pierwszą linię z Nowego Stawu do Kościeleszek. Trasa liczyła 5 km, a wagony z burakami cukrowymi do cukrowni ciągnęły konie. Trasa liczyła 5 km, a wagony z burakami cukrowymi do cukrowni ciągnęły konie. Wkrótce linię zaczęto rozbudowywać, aż osiągnęła 55 km w niespełna dziesięć lat. Początkowo służyła tylko do przewożenia towarów.

Na początku XX wieku zaczęły się jednak pojawiać także kolejki z wagonami tylko pasażerskimi, które w lecie kursowały ze specjalnie do tego przystosowanymi odkrytymi wagonami.

 


Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”

 

Wąski pas lądu, rozdzielający wody Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej to Mierzeja Wiślana, powstała przed tysiącami lat, w efekcie wielowiekowego, burzliwego dialogu trzech żywiołów. Z piaszczystego materiału, który prądy morskie deponowały u wybrzeży lądu, wiatr kształtował wydmy, stopniowo zasiedlane przez pionierskie rośliny i zwierzęta. Z czasem wyrosły bogate lasy liściaste, które chroniły ląd przed silnym wiatrem i falami sztormowymi nieustannie modyfikującymi rzeźbę Mierzei.

Jednakże nie tylko siły natury wpływały na zmianę wizerunku tego skrawka lądu. Na przestrzeni kilku ostatnich stuleci ogromnych zmian dokonał człowiek. To za jego sprawą dziś w lasach Mierzei króluje sosna, posadzona w miejsce rosnących tu niegdyś potężnych buków, grabów, dębów i lip.

 


Muzeum STUTTHOF w Sztutowie

 

Misją Muzeum Stutthof jest opieka nad spuścizną byłego KL Stutthof, utrwalanie wiedzy o wydarzeniach okresu 1939-1945 na Pomorzu Gdańskim oraz przekazywanie pamięci o ludziach, którzy byli więźniami obozu w Stutthofie. Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało powołane z inicjatywy środowiska byłych więźniów uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dn. 12. marca 1962 r. Muzeum jest państwową instytucją kultury podległą Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przez ponad 40 lat istnienia Muzeum zwiedziło kilka milionów ludzi z całego świata. więźniami obozu w Stutthofie.

 


Muzeum Zalewu Wiślanego

 

Położone tuż obok portu w Kątach Rybackich muzeum gromadzi zabytki związane z historią rybołówstwa i szkutnictwa na Zalewie Wiślanym. Wystawa, nieprzypadkowo mieszcząca się w dawnych warsztatach szkutniczych, prezentuje tradycyjne łodzie rybackie, w tym 10-metrowy barkas napędzany żaglem, narzędzia połowowe z końca XIX i początku XX w., a także zabytkowy warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z miejscowości Łaszka k. Sztutowa. Ekspozycję wzbogacają: wóz do transportu łodzi ratowniczej, narzędzia do połowów podlodowych, unikatowy bojer „Ludowy 8” oraz artystyczny akcent-niezwykła rzeźba „Łódź” autorstwa Dominika Kotarby, wykonana z kilkudziesięciu tysięcy patyków wyrzuconych przez morze.

Muzeum jest również przestrzenią dla zajęć edukacyjnych związanych z historią rybołówstwa i tematycznych wystaw czasowych.

 


Pętla Żuławska

 

Jest to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. To 303 km niezapomnianej przygody, którą można przeżyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem. Warto zaznaczyć, że Pętla Żuławska to także element Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy).

Pętla Żuławska to w końcu sieć portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych o najwyższej jakości.

 


Krynica Morska

 

Doskonałe miejsce do długich wycieczek i spacerów. Szczególne położenie – od północy Morze Bałtyckie, od południa Zalew Wiślany – tworzy niepowtarzalny klimat. Czyste  powietrze pełne jodu, wiecznie zielone lasy sosnowo-świerkowe, szerokie plaże przyciągają miłośników natury. Piękno okolicy podziwiać można z najwyższej wydmy – Wielbłądziego Garbu. Rozpościera się stamtąd widok na morze, zalew, wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej oraz Frombork. Wieżę Katedry Fromborskiej podziwiać można również z mola spacerowego, które znajduje się nad Zalewem Wiślanym.

Miasto jest przygotowane na przyjęcie ogromnej liczby turystów i do spełnienia ich wszelkich zachcianek. Na krynickich plażach znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, zjeżdżalnie, przebieralnie oraz bary, w których po całodziennym plażowaniu można ugasić pragnienie.

Niewątpliwą atrakcję stanowi wycieczka do latarni morskiej. Jest to jeden z nielicznych tego  typu obiektów na Wybrzeżu, który został oddany do dyspozycji zwiedzających. Latarnia została wybudowana na wydmie o wysokości 29 m n.p.m., daje światło widoczne z odległości 18,5 mili morskiej. Z wieży o wysokości 26,5 m. roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Na terenie Krynicy Morskiej znajduje się Rezerwat Buków, w którym spotkać można daniele, lisy, dziki, jenoty oraz ogromną ilość ptaków. 150-letnie drzewa, rzadkie gatunki zwierząt z pewnością sprawią, że spacer stanie się niezapomniana przygodą.

W przyszłości Krynica Morska ma szansę na uzyskanie statutu uzdrowiska ze względu na występowanie na tych terenach wód mineralnych chlorkowo – siarczanowo – magnezowo – sodowych, bromkowych, jodkowych, borowych, hipotermalnych, które idealnie nadają się do celów leczniczych i rekreacyjnych.

Z Krynicy Morskiej można wybrać się na wycieczkę statkiem do Fromborka, Elbląga czy też wodolotem do Kaliningradu.

 


Jantar

 

Leży na słynnym Bursztynowym Szlaku znanym już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Od zawsze miejscowość ta słynęła ze wspaniałych karczm oraz z bogactwa bursztynu. Do dziś miłośnicy bursztynowego kruszcu zbierają go na plażach od listopada do kwietnia.

W sezonie letnim władze gminy urządzają tu Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Mogą w nich brać udział dorośli i dzieci, Polacy i obcokrajowcy. Zawody z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Od lat stanowią największe wydarzenie kulturalno-sportowe w Jantarze. Mistrzostwa w poławianiu bursztynu łączone są z innymi imprezami takimi, jak koncerty, pokazy bursztynowej biżuterii, liczne konkursy dla dzieci i dorosłych.

 


Frombork

 

„Klejnot Warmii” – przyciąga turystów atrakcyjnym położeniem nad Zalewem Wiślanym oraz licznymi zabytkami polskiej kultury. Dzięki portowi i żegludze Frombork oferuje przejażdżki po zalewie, rejsy do Rosji oraz Krynicy Morskiej. Kursują również okrężnie statki do obwodu Kaliningradzkiego.

Przepiękne tereny, niezapomniane widoki sprawiają, że wycieczka statkiem lub wodolotem staje się niezapomnianym przeżyciem!

W słoneczne i przejrzyste dni można zobaczyć Katedrę we Fromborku z naszego ośrodka.

W zimie Zalew Wiślany bardzo szybko zamarza i staje się nie lada atrakcją dla łyżwiarzy. Płytkie wody przy zachodniej stronie mola – do 100 m od brzegu głębokość nie przekracza 1 m – zapewniają bezpieczeństwo przy uprawianiu tego zimowego sportu. Zamarznięte wody zalewu zachęcają również do przejażdżek bojerami.

We Fromborku znajduje się kompleks obiektów Wzgórza Katedralnego, który został zaliczony do zerowej klasy w światowej klasyfikacji ochrony zabytków kultury materialnej. Zespół Katedralny powstał na środkowym wzgórzu. Warto zwiedzić katedrę oraz pałac biskupi z kapitularzem.

We Fromborku większość lat z okresu 1510-1543 spędził wielki astronom Mikołaj Kopernik. Prowadził tam obserwacje astronomiczne i pisał swe główne dzieło De revolutionibus orbium coelestium. Prochy Mikołaja Kopernika spoczywają we fromborskiej katedrze. Zwiedzający mogą wziąć udział w specjalnie przygotowanym seansie w planetarium lub nocnym pokazie nieba w obserwatorium. We wnętrzu wieży Radziejowskiego zawieszono wahadło Foucaulta – przyrząd, który umożliwia naoczną obserwację ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi.

 


Malbork

 

Stara stolica Krzyżaków proponuje podróż w przeszłość, a dokładnie w średniowiecze! Odtworzone starodawne wnętrza, wyroby z porcelany, fajansu, unikalny zbiór bursztynu czy fragment centralnego ogrzewania po raz pierwszy zastosowanego w Europie wprowadzają zwiedzających w atmosferę prostego życia średniowiecznych rycerzy zakonnych.

Z myślą o turystach przygotowano widowisko historyczne „Światło i dźwięk”, nocne zwiedzanie zamku, turnieje rycerskie, biesiady w zabytkowych salach zamku oraz liczne koncerty. Od pięciu lat w okresie wakacyjnym organizowana jest dwudniowa impreza pn. „Oblężenie Malborka”. Wówczas malborska twierdza zamienia się w tętniące życiem średniowieczne miasteczko. Obejrzeć można rycerskie turnieje, popisy ulicznych grajków, wziąć udział w prawdziwych biesiadach przy stołach uginających się od jadła, a także zrobić zakupy na średniowiecznym jarmarku.

Zamek w Malborku wzniesiony został przez Krzyżaków w latach 1274-1457. W grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ta największa gotycka warownia na świecie przyciąga co roku około pół miliona turystów.

W Malborku warto zwiedzić także Kościół św. Jana Chrzciciela, Ratusz staromiejski, Bramę Mariacką oraz Bramę św. Ducha (Garncarską).

 


Trójmiasto

 

To unikatowa na skalę Polską metropolia, w której skład wchodzą Gdańsk, Sopot i Gdynia. W każdej z tych miejscowości, można spędzić, co najmniej dwutygodniowy urlop a i tak nie pozna się sekretów i wszystkich ciekawych miejsc.

1000 – letni Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto „Bałtyckiej Europy”. Rozpoczynając zwiedzanie musisz wiedzieć, że Gdańsk jest miastem hanzeatyckim. Większość zabytków skupionych jest na ul. Długiej, równoległych do niej uliczkach oraz Długim Pobrzeżu. Gdańskie zabytki są bezcennym klejnotem europejskiej kultury. Polecamy zwiedzić Ratusz Główny, Żuraw, Dwór Artusa, fontannę Neptuna, Bazylikę Mariacką oraz słynne w całej Polsce oliwskie Zoo.

Sopot jest miastem o wyjątkowym położeniu geograficznym. Leży pomiędzy lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a nadmorskimi, piaszczystymi plażami Zatoki Gdańskiej. Sopot słynie z atrakcyjnych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz licznych grup artystów odwiedzających miasto głównie w sezonie letnim.

Szczególnie znanym i uwielbianym przez turystów miejscem jest Sopocki deptak Monte Cassino, prowadzący bezpośrednio na Sopockie molo. Molo w Sopocie składa się z dwóch części: spacerowej o długości 511 m (najdłuższy drewniany pomost w Europie) i usytuowanego na lądzie placu o powierzchni 20.000 mkw. Część spacerowa obejmuje, oprócz głównego pomostu, pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statkom pasażerskim oraz jachtom. Na terenie placu znajduje się przepiękna fontanna, muszla koncertowa, wieża widokowa, szereg punktów gastronomicznych i mnóstwo zieleni.

 Ostatnią miejscowością jest Gdynia, założona jako Polski port 1926 r. Niespotykana lokalizacja sprawia, że w Gdyni znajdziesz wspaniałe punkty widokowe, trasy spacerowe wzdłuż wybrzeża morskiego, przystanie żeglarskie i jacht-kluby. To jedyne miasto w Polsce, i jedno z niewielu w Europie, posiadające tak długą i łatwo dostępną linie brzegową (12,5 kilometra – nie licząc terenów portowych). Będąc w Gdyni powinni odwiedzić Państwo port, gdzie cumują wspaniałe jednostki, takie jak: „Dar Pomorza”, „Dar Młodzieży”, „ORP Błyskawica” oraz przybijają do brzegu najokazalsze jednostki pasażerskie. Warto również odwiedzić Oceanarium z żywymi okazami roślin i zwierząt.

 


Żegluga Gdańska

 

Największy przewoźnik w żegludze przybrzeżnej oferuje rejsy krajowe na obszarze: Zatoki Gdańskiej, Zalewu Wiślanego oraz Wybrzeża Środkowego. Najbardziej popularne w okresie letnim Tramwaje wodne obsługują połączenia Trójmiasto – Półwysep Helski, oraz Gdańsk – Westerplatte.

Chcąc odwiedzić miasta położone nad Zalewem Wiślanym, przewoźnik oferuje połączenia do Fromborka, Krynicy Morskiej oraz Elbląga.

 


Kanał Ostródzko-Elbląski

 

Jest unikalnym systemem wodnym łączącym kilka zachodnio-mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Polega on na pokonywaniu 100-metrowej, prawie naturalnej występującej w tym regionie, różnicy poziomów wody przy pomocy systemu śluz i pochylni. Te ostatnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody.

Ten, światowej klasy zabytek, ciekawy przykład hydrote- chniczny, zaprojektowany na początku XIX w., przez holenderskiego inżyniera Jakoba Georga Steenke pracującego na dworze Fryderyka I i II w celu gospodarczego połączenia wodnego Prus Wschodnich (niem. „Oberland”) z Bałtykiem – prawie 20 lat czekał na rozpoczęcie budowy, (1825-1844). Różnica poziomów kanału na długości 9,6 km zmienia się o ponad 100 metrów, które statek pokonuje dzięki pięciu pochylniom, napędzanym wodą.

 


Kaliningrad

 

Kaliningrad – dawniej Królewiec, do 1946 r Koenigsberg. Osada założona przez Krzyżaków w 1255 r, prawa miejskie uzyskała w 1286 r. Miasto było ważnym ośrodkiem handlu, portem morskim, członkiem Hanzy. Od 1525 r siedziba książąt pruskich. W 1544 r utworzono uniwersytet.

Kaliningrad to miasto obwodowe w Federacji Rosyjskiej położone przy ujściu rzeki Pregoły do Zalewu Wiślanego (w części rosyjskiej nazywany jest Zalewem Kaliningradzkim). W Obwodzie Kaliningradzkim (powierzchnia 15.000 km2), najdalej wysuniętym na zachód rejonie Federacji Rosyjskiej, mieszka ponad 900.000 osób. Najważniejsze miasta-porty Obwodu – Kaliningrad, Bałtijsk, Primorsk i Swietłyj – położone są nad Zalewem Wiślanym z bardzo dobrym dostępem do Morza Bałtyckiego (pogłębiony tor wodny).

W Kaliningradzie warto zwiedzić: Plac Pobiedy, Katedrę, muzeum bursztynu, nigdy nie ukończony Dom Sowietów, kościoły, pomniki i monumenty.